לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
 054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000
073-374-4468

תכנון מתזים

תכנון מערכות ספרינקלרים לצורך קבלת אישור כיבוי אש

קבל הצעת מחיר
השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

תכנון מתזים

מערכת מתזים במבנה היא אחת המערכות המורכבות ביותר ובעלות חשיבות עליונה בעיני הרשויות השונות. מערכות לגילוי וכיבוי אש הן מערכות השומרות על חיי אדם ומצילות חיים, לכן הרשויות אינן מקלות ראש בתכנון מתזים במבנים השונים הנדרשים בהתקנתם ובעלי נכסים רבים מתלבטים רבות כאשר עליהם לבחור ביועץ מתזים איכותי שילווה את הפרויקט.

השפעת תכנון מתזים על תכנון המבנה

החוקים והתקנות בנושא המתזים במבנה הם קשים ומדויקים והרשויות מחמירות בנושא מאוד. לכן חשוב לפנות ליועץ מתזים איכותי ומקצועי בעל ניסיון רב שיכול ללוות את הפרויקט לכל אורך הדרך לקבל טופס 4 או רישיון עסק. היות ותכנון המתזים דורש עמידה בתקנות רבות, אדריכלים ויועצים רבים אחרים צריכים "להתפשר" בתכנונם ולמעשה להתאים את התכנון שלהם לתכנון המתזים. כמו למשל הזזת נקודות תאורה שלא יהיו קרובות למתז או שינוי מיקום המזגן כי המתז קרוב מידי. במקרים אחרים יש להזיז את המתז אך מנגד להוסיף אחד אחר שיצור כיסוי מלא לשטח. אם פונים ליועץ מתזים מנוסה ומקצועי השינויים יהיו מעטים ביותר, ובמידה ותפנו ליועץ מתזים עוד בהתחלה כנראה ולא תדרשו לבצע שינויים כלל והפתרונות יינתנו עוד בשלבי התכנון של כלל היועצים.

חשוב לפנות לאנשי מקצוע איכותיים

הדרישות והחוקים בנושא מתזים לכיבוי אש הם מהמחמירים ביותר ולכן חשוב לפנות ליועץ מקצועי שמכיר את עבודתם של יתר הקבלנים במבנה על מנת לתכנן מתזים בצורה הטובה ביותר תחילה עבור הלקוח אך גם על מנת שעבודתם של יתר הקבלנים תתנהל ללא הפרעה לתכנון המתזים. מומלץ לפנות לחברה מקצועית שמסוגלת לרכז עבורכם שירותי ייעוץ שונים תחת קורת גג אחת, שמכירה היטב את החוקים והתקנות וכמובן את הדרישות מהרשויות השונות על מנת שלכם יהיה תכנון מתזים איכותי שעומד בכל הדרישות והתקנים המחמירים ביותר.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור אתנו קשר או להשאיר פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם.

בין לקוחותינו
חברות ויזמים
לקוחות מוסדיים
תעשייה ומסחר
chevron-left
chevron-right
chevron-left
chevron-right
chevron-left
chevron-right
רשימת הפרויקטים שלנו

שאלות ותשובות –תכנון מתזים

מי צריך תכנון מתזים?

כל בעל נכס או יזם שמתכנן מבנה יודע כי מערכות לגילוי אש ועשן וכן מערכות מתזים או בשמם הנפוץ יותר ספרינקלרים, הן מערכות חיוניות במקרי חירום ואפילו מצילות חיים. תכנון והתקנת הספרינקלרים לא זול בהכרח וישנם השואלים האם הם מחויבים להתקין ספרינקלרים במבנה שלהם. בישראל החוק מחייב ונוקשה להגנת משתמשי המבנה ולכן ישנם לא מעט מבנים שהרשויות המקומיות מחיבות את בעל הנכס או היזם לתכנן מתזים במבנה ולהתקין אותם על פי התוכנית וזאת על פי חוק.

באופן כללי ישנם הרבה מאוד מבנים המחויבים על פי חוק להתקין מתזים בחלל הנכס, לחשב את מיקומם בהתאם לתכנון של המבנה ולהתאים את סוגי המתזים לפי המרחקים והמפתחים בחללים השונים של המבנה. אך חשוב לדעת שישנם מבנים הפטורים מתכנון והתקנת מתזים במבנה וכדי להקל על ההסבר, נציין כאן אילו מבנים אינם דורשים התקנת מתזים (יכולה להיות להם דרישה שונה על ידי הרשויות כמו גלוני כיבוי אש, מטפי כיבוי אש וכן הלאה, אך לא מתזים / ספרינקלרים).

על פי חוק מרבית המבנים החד קומתיים, בנייני מגורים נמוכים שאינם רבי קומות וגם למשל דיור מוגן שהוא צמוד קרקע ולא כולל יותר משתי קומות, אינם מחויבים בהתקנת ספרינקלרים אך בחלקם ישנה חובת תכנון אמצעי כיבוי אש וגילוי עשן. כל שאר המבנים, ממבני מגורים שגובהם לפחות 29 מטרים מפני הקרקע, מבני מסחר, מבנים ציבוריים, מבני תעשיה וכן הלאה, בין שהם חד קומתיים או רב קומתיים, החוק מחייב את אלו בתכנון והתקנת מערכות אוטומטיות לגילוי וכיבוי אש כמו מערכות מתזים.

למה חשוב לבצע תכנון מתזים מקצועי?

תכנון מתזים והתקנתם על פי חוק אינם נמצאים כדי לסמן ווי ברשימת המשימות בבניית הפרויקט והמתזים הללו מצילים חיים במקרי חירום ומונעים אסונות. בנוסף לכך, אתם שומרים על הנכס הן מבחינת בנייה חוקית והן בשימוש הנכס לאורך שנים.

מומלץ לפנות ליועץ מתזים איכותי ומקצועי המכיר את רזי המקצוע, מנוסה בחישוב מרחקי המתזים זה מזה, המכיר את סוגי המתזים השונים, בין אם מבחינת הלחצים השונים במערכות השונות ובין אם הנראות שלהם בתוך המבנה כמו מתזים סמויים וכד'. מערכות המזים הן גם תורה בפני עצמה וישנן מערכות הדורשות הפעלת משאבה ליצירת לחץ מים ברמה אופטימלית על מנת שהמערכת תתפקד כראוי בעת הצורך.

בחירת יועץ איכותי ומנוסה הבקיא בדרישות החוק, התקנים והרשויות השונות אתם מקבלים תכנון איכותי ואמין שיעבור את כל הביקרות לאורך הפרויקט ועד לקבלת טופס 4. מומלץ להיעזר ביועץ עוד בשלבים הראשונים של הפרויקט ולא להשאיר את התכנון של מערכות כיבוי האש וגילוי העשן לרגע האחרון.

כמה עולה תכנון מתזים?

ישנם מספר פרמטרים המשפיעים על הצעת המחיר לתכנון מתזים במבנה. ראשית, סוג המבנה וגודלו משפיעים רבות על המחיר של התכנון. בכל חלל וחלל שנדרש להתקין מתז כיבוי אש יש לתכנן גם את גודלו, את סוגו וגם להחליט על מיקומו במדויק. ככל שהמבנה גדול יותר כך ישנו הצורך בתכנון של מתזים רבים יותר. בנוסף לכך, אם נדרש להוסיף משאבה שתפעיל את לחץ המים במקרה הצורך וכד', זה עלול ליקר את התכנון בפרויקט.

חשוב לזכור, נושא גילוי עשן וכיבוי אש הם נושאים לא זולים במיוחד והחוק מחייב את בעלי הנכס להתקינם. כך שאם חובה לבצע אותם ויש לעמוד בכל הדרישות של כוחות כיבוי והצלה, של הרשות המקומית וכן הלאה חשוב לפנות למומחים ומנוסים בתחום. שכן הרשויות השונות מאוד מחמירות בנושא ואתם לא רוצים להיכנס לשינוים ותיקון שמוסיפים על המחיר הסופי או לחילופין לסגור חוזה עם אדם חסר ניסיון. 

באופן עקרוני תכנון מתזים הוא תכנון מוקפד ובעל חישובים רבים על מנת לספק את הפריסה המתאימה ביותר של המתזים במבנה, הצגתם על גבי התכניות השונות כולל את המפרט של כל אחד ואחד מהמתזים. המתכנן צריך לחשב את החיבור של המערכת לחיבור המים העירוני או הראשי, לוודא כי האספקה של המים אכן ראויה לתפעול המערכת ולהיות בטוח כי הביצוע בשטח מתקיים בדיוק על פי התכניות, שבסופו של הפרויקט לפני קבלת טופס 4, כוחות כיבוי והצלה יגיעו לביקורת אחרונה לאישור המערכות לאישור סופי לטופס 4.

מה צריך לבדוק לפני שסוגרים עם יועץ תנועה?

דבר ראשון שאתם מוכרחים לבדוק הוא את ניסיונו של היועץ. יועץ תנועה הוא בעל אחריות רבה, עליו לבדוק את תנאי השטח, להתאים את הנגישות למבנה בהתאם לתכנית המתאר העירונית או האזורית (בהתאם למקום הפרויקט), לתכנון היועץ ישנן השלכות כבדות מחיר בין אם שיפועים שיש לחשב, התחברות לצירי תנועה, רדיוסים נוחים לפניות ונסיעה ברכב, חניות מרווחות, הקצאת חיות נכים לפי דרישות העירייה או רשות המקומית באזור ועוד רבים אחרים. לכן יועץ תנועה בעל ניסיון רב יוכל למצוא עבורכם פתרונות טובים ויעילים עוד מתחילת תהליך התכנון.

דבר שני שחשוב לבדוק הוא מה הם תנאי הרשות המקומית והאם ישנן דרישות חריגות כדי לקבל אישור לשטח הפרויקט שלכם. את המידע כמובן יוכל לאסוף יועץ התנועה שתבחרו לעבוד מולו אך גם אתם יכולים לבקש מהרשויות המקומיות את תכנית המתאר והדרישות. חשוב שתדעו כל שינוי בתב"ע (תכנית בניין עיר) מצריך אישור של ועדות שונות במחלקת ההנדסה של העירייה או הרשות עוד בטרם התחלת העבודות בשטח הפרויקט.

דבר אחרון שמומלץ לבדוק לפני שאתם חותמים על חוזה עבודה עם יועץ תנועה זה חוות דעת. חוות הדעת ליועץ תנועה תוכלו לקבל או ממכרים ובני משפחה שעברו תהליך דומה לשלכם או מאדריכלים שעובדים עם יועץ תנועה באופן שוטף. עיקר העבודה של יועץ תנועה מתנהל מול האדריכל ולכן חשוב שתהיה תקשורת טובה בין היועץ תנועה והאדריכל.

מתי נכון להזמין תכנון מתזים?

כחלק בלתי נפרד מהיתר הבניה עליכם להציג בפני הרשויות אישור כיבוי אש. על מנת לקבל את האישור בצורה מהירה ויעילה מומלץ לפנות ליועץ מתזים עוד בשלב התכנון הראשוני של הפרויקט לקבלת היתר בניה. חוק הבניה בישראל אינו מאפשר להתחיל בעבודות הבנייה אלא אם ניתן אישור בכתב כי ישנו היתר בנייה ולכן אם אינכם רוצים להיכנס לעיכובים מיותרים בשל המתנה לאישורים בודדים, מומלץ לפות ליועץ בהקדם.

מה גם, תכנון הספרינקלרים במבנה יכולים להשפיע על התכנון של האדריכל ואפילו של החשמלאי. למעשה בתכנון מבנה ישנם כל כך הרבה גורמים המשלבים את המערכות שלהם זה בזה וחשובה שתהיה התאמה בין כל הגורמים על מנת שהמבנה יתוכנן על פי כל התקנים והחוקים. למשל, לא ימוקם ספרינקלר בקרבה לנקודת חשמל כמו מנורה או שקע חשמל ואפילו לא למזגן.

אם תכנון מתזים עוד בשלבים הראשונים של הפרויקט, יחד עם האדריכל ויחד עם היועצים השונים בפרויקט אתם מבטיחים לעצמכם סנכרון בין כל אנשי המקצוע להתאמה מרבית עוד בתחילת הפרויקט, כך שביתר קלות אתם תקבלו טופס 4 או רישיון עסק למבנה שלכם.

אנחנו בדרך ארץ הנדסה מתמחים מעל 20 שנים בליווי ומתן שירותים הנדסיים ללקוחותינו בפריסה ארצית. אצלנו תמצאו את כל השירותים תחת קורת גג אחת, יועצי מתזים, אדריכלים, יועצי חשמל, קונסטרוקטורים ועוד רבים אחרים. אנחנו מזמינים אתכם ליצור אתנו קשר או להשאיר פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם.
נשמח לעמוד לרשותך
לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000 
073-374-4468
השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

התקשרו

073-374-4468

כתבו לנו

[email protected]

הרוקמים 23

מרכז עזריאלי חולון

כל הזכויות שמורות לדרך ארץ הנדסה בע"מ שנת 2011 ©
envelopephone-handsetmap-markerlist linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram