לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
 054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000
073-374-4468

נספח גז ראדון

נספח גז ראדון לקבלת היתר בניה וטופס 4

קבל הצעת מחיר
השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

נספח גז ראדון

מקצועיות וזמינות לאורך הפרויקט

גז ראדון הינו גז טבעי, אצילי, רדיו אקטיבי, הנובע מהקרקע. לגז אין כל ריח או צבע ולכן מהווה סכנה וחשיפה ממושכת ובריכוזים גבוהים לגז זה (עקב היותו רדיואקטיבי), עלולה לגרום לתחלואה. גז ראדון עלול לחדור למבנים דרך סדקים הקיימים במבנה וכמו כן דרך מערכות צנרת שונות. בעת התפרקות יסודות רדיואקטיביים הנמצאים בריכוזים שונים בכל קרקע וסלע נוצרת שפיעת הגז. היות ושפיעת הגז מתקיימת לא רק בקרקעות המכילות ריכוזים גבוהים של מקורות אלו אלא גם בקרקעות המכילות ריכוז נמוך שלהן, קיים הפוטנציאל של הצטברות הגז במבנים הבנויים בכל סוג קרקע.

מטרתו של נספח גז ראדון

מטרתו של הנספח הוא למעשה בשני רבדים, האחד, למנוע חדירת גז ראדון עוד בתכנון מבנים חדשים, שנית, במקרה של מבנה קיים שיש צורך לשאוב את הגז מתחת למבנה במידה וקיימת חדירת הגז למרות אמצעי האיטום הקיימים בו. חדירת גז הראדון למבנה נעשית בד"כ דרך סדקים, חריצים ומערכות צנרת שונות כמו צנרת חשמל ותקשורת. החדירה נגרמת עקב הפרשי לחצים בין פנים המבנה לבין הלחץ החיצוני למבנה. לגז ישנה נטייה להתרכז בעיקר בחללים הבאים במגע ישיר עם הקרקע אך היות והוא עובר גם דרך מערכות צנרת הוא עלול לחדור גם לקומות עליונות במבנה.

הגשת נספח גז ראדון

נספח גז ראדון הינו נספח חובה לקבלת היתר בנייה וכמו כן על מנת לקבל טופס 4 בסיום תהליך הבנייה. הנספח יוגש לרשויות המקומיות על ידי בודק ראדון מוסמך שקיבל את הסמכתו מהמשרד לאיכות הסביבה. את הבדיקות יש לבצע במעבדה מוסמכת. מעבדה מוסמכת הינה מעבדה בעלת היתר מהממונה על הקרינה למתן שירותי בדיקת ראדון ולאישור חומרי איטום לראדון.

בין לקוחותינו
חברות ויזמים
לקוחות מוסדיים
תעשייה ומסחר
chevron-left
chevron-right
chevron-left
chevron-right
chevron-left
chevron-right
רשימת הפרויקטים שלנו

שאלות ותשובות – נספח גז ראדון

מה זה נספח גז ראדון?

בעלי נכסים המעוניינים להתחיל בבנייה בשטחם נדרשים לקבל היתר בנייה מהרשות המקומית. נספח גז ראדון הינו נספח אחד מיני רבים הנדרשים להציג בפני הרשויות על מנת לקבל את היתר הבנייה ולאחריו ניתן להתחיל בעבודות הבנייה בנכס. גז ראדון הינו גז טבעי, אצילי בעל תכונות רדיואקטיביות. הגז נובע מהקרקע והוא חסר ריח או צבע ולכן לא ניתן לזהותו ללא בדיקות מעבדה ייעודיות. חשוב לדעת כי חשיפה ממושכת בריכוז גבוה לגז מהווה סכנה ממשית ועלולה לגרום לתחלואה.

נספח גז ראדון נדרש לקבלת היתר בנייה ועל מנת להשיגו יש להציג בנספח את תכנונו של בניין ואופן בנייתו שימנעו חדירה של גז ראדון לתוך הבניין והצטברותו בתוך המבנה. בנוסף, הנספח יכלול פרטי ההגנה על המבנה מפני חדירת הגז. אלו ייקבעו על פי פוטנציאל הראדון בהתאם לסוג הקרקע ובהתאם לכללי המקצוע המקובלים.

נספח גז ראדון נדרש לא רק לקבלת היתר בניה בבניה חדשה אלא גם במקרים של חשש לחדירת הגז במבנים קיימים למרות אמצעי האיטום הקיימים בו. במקרה כזה תיבדק אפשרות לחדירת הגז מהקרקע לחללים הבאים במגע ישיר עם הקרקע וגם בקומות העליונות בשל יכולתו של הגז לחדור דרך מערכות צנרת כמו צנרת חשמל ותקשורת.

בודק ראדון מוסמך שקיבל את הסמכתו מהמשרד לאיכות הסביבה יגיש את נספח גז ראדון לרשויות המקומיות לאחר שנתקבלו תוצאות בדיקת מעבדה מוסמכת שהיא בעלת היתר מהממונה על קרינה למתן שירותי בדיקת ראדון ולאישור חומרי איטום לראדון.

מטרתו של הנספח הוא למעשה בשני רבדים, האחד, למנוע חדירת גז ראדון עוד בתכנון מבנים חדשים, שנית, במקרה של מבנה קיים לשאוב את הגז מתחת למבנה במידה וקיימת חדירת הגז למרות אמצעי האיטום הקיימים בו. חדירת גז הראדון למבנה נעשית בד"כ דרך סדקים, חריצים ומערכות צנרת שונות כמו צנרת חשמל ותקשורת. החדירה נגרמת עקב הפרשי לחצים בין פנים המבנה לבין הלחץ החיצוני למבנה. לגז ישנה נטייה להתרכז בעיקר בחללים הבאים במגע ישיר עם הקרקע אך היות והוא עובר גם דרך מערכות צנרת הוא עלול לחדור גם לקומות עליונות במבנה.

נספח גז ראדון הינו נספח חובה לקבלת היתר בנייה וכמו כן על מנת לקבל טופס 4 בסיום תהליך הבנייה. הנספח יוגש לרשויות המקומיות על ידי בודק ראדון מוסמך שקיבל את הסמכתו מהמשרד לאיכות הסביבה. את הבדיקות יש לבצע במעבדה מוסמכת. מעבדה מוסמכת הינה מעבדה בעלת היתר מהממונה על הקרינה למתן שירותי בדיקת ראדון ולאישור חומרי איטום לראדון.

מתי נכון להזמין נספח גז ראדון?

במידה והנכם נמצאים לפני בקשה להיתר בנייה רצוי שתזמינו בודק מוסמך מבעוד מועד. זמני בדיקות המעבדה עלולות לקחת זמן ולא תמיד הן בשליטתו של הבודק. על מנת שלא תתעכבו עם קבלת היתר הבנייה בשל המתנות לתוצאות הבדיקה רצוי להיערך מראש ולהזמין בודק בהקדם.

במקרה של חשש לחדירת גז ראדון במבנה קיים, באופן מידי מומלץ להזמין בודק מוסמך. חשיפה ממושכת בריכוז גבוה של הגז עלולה להיות סכנה ממשית ולהיות קטלנית. נספח גז ראדון למבנה קיים יכול להציל חיים ולתת תפרון לדיירי המבנה עקב מציאת פתרונות כמו שאיבת הגז באמצעים מוגנים ההנחיות בנוהל של אגף הקרינה במשרד לאיכות הסביבה. בשני המקרים יש להיעזר בבודק מוסמך בעל אישורים רלוונטיים ושהוא משתמש בגלאי ראדון תקינים ומכוילים וזאת על מנת לקבל את נספח גז ראדון בהתאם לדרישות ושהרשויות המקומיות יאשרו את קבלתו.

התייחסות בשלבי הבנייה לגז הראדון הינה רבה. כחלק מתכנון המבנה ופרטי הבניין שיש לבצעם בשטח כמו הגנה מפני חדירת הגז באמצעות איטום ייעודי מסביב לכל הצנרת החודרת מהקרקע לתוך המבנה, איטום מפני חדירה בכל תפרי החיבור בין הרצפה לקירות, בתפרי התפשטות המבנה ובתפרי הפסקת יציקות בטון. את כל הפרטים הללו יש לקיים בהתאם לאישור המעבדה המוסמכת בלבד. לכן מומלץ לפנות לבודק שילווה את התהליך מתחילתו עוד משלב התכנון המוקדם.

למה חשוב לבצע נספח גז ראדון?

גז הראדון הינו גז רדיואקטיבי המהווה סכנה ממשית בחשיפה ממושכת ובריכוזים גבוהים. זו אחת הסיבות העיקריות לחשיבות הנספח, בדיקת הקרקע בצורה מבוקרת ומהימנה. נוסף לכך, על מנת לבנות בשטח נכס מבנה מכל סוג יש לקבל מהרשות המקומית היתר בניה ולכן חשיבות הנספח היא גם המישור הבריאותי ובם במישור החוקי על מנת לבצע עבודות בנייה בהתאם לחוק במדינת ישראל.

תכונות גז ראדון – היות והגז חסר ריח או צבע ללא גלאי ראדון תקינים ומכוילים לא ניתן יהיה לזהות את חדירתו של הגז למבנה. במקרה של תוצאה חיובית הגבוהות מהנחיות אגף מניעת רעש וקרינה במשרד לאיכות הסביבה יידרש בעל הנכס להודיע כי נמצאו תוצאות גבוהות מהמותר וכן יש לבצע בדיקות ריכוז ראדון במבנה. משך בדיקות אלו יכול להשתנות וזאת בהתאם לדרישות המשרד לאיכות הסביבה. בדיקת ראדון קצרת טווח מתבצעת מספר ימים עד שבוע ואילו בדיקת ראדון ארוכת טווח יכולה להימשך אף יותר משלושה חודשים.

אם גם אתם נמצאים לפני בקשה להיתר בנייה ורוצים לקבל היתר ללא עיכובים מיותרים, אצלנו בחברת דרך ארץ הנדסה תמצאו בודר לנספח גז ראדון ויועצים נוספים רבים שילוו את הפרויקט שלכם בצורה בטוחה, מקצועית, איכותית ואמינה לאורך כל הדרך. אנחנו מזמינים אתכם ליצור אתנו קשר או להשאיר פרטים ונשמח לעזור לכם בפרויקט הבנייה שלכם.

כמה עולה נספח גז ראדון?

מחיר בודק מוסמך לנספח גז ראדון משתנה בהתאם לגודל המבנה ומורכבותו. למעשה מדובר בבדיקה שנערכת בכמה שלבים: תחילה, בהנחת גלאים בחדרים הסופגים את נתוני החדרים השונים, לאחר מכן אותם הגלאים נשלחים לבדיקת מעבדה ולאחר קבלת תוצאות המעבדה הבודק מנפיק חוות דעת עם ניתוח הממצאים מהבדיקה הכוללים את המלצותיו בנדון. מחיר הבודק משתנה בהתאם לניסיונו של הבודק.

בקשו הצעות מחיר מפורטות ככל הניתן. הצעות מפורטות עוד בשלב הראשוני יקלו עליכם בהשוואת המחירים ובהמשך הדרך יהוו עבורכם בקרה לקיום כל שלבי הבדיקות והממצאים שעליכם בסופו של דבר להגיש לרשויות המקומיות. מה גם הצעות מפורטות מספקות עבורכם דרך קלה להשוואות בין הבודקים השונים ואומדן למקצועיות הבודק. מומלץ במקרה של אי וודאות לשאול את הבודק טרם חתימה על חוזה מולו את כל השאלות שאינכם בטוחים לגביהם. האם זה כולל את הבדיקות במעבדה או החיוב עבור בדיקות המעבדה יישלח בנפרד? מה במקרה של בדיקה חוזרת או בדיקות נוספות? מענה על שאלות מסוג זה יהוו תיאום ציפיות בין שני הצדדים ולא יהיו הפתעות בהמשך הדרך.
נשמח לעמוד לרשותך
לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000 
073-374-4468
השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

התקשרו

073-374-4468

כתבו לנו

[email protected]

הרוקמים 23

מרכז עזריאלי חולון

כל הזכויות שמורות לדרך ארץ הנדסה בע"מ שנת 2011 ©
envelopephone-handsetmap-markerlist linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram