לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
 054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000
073-374-4468

שינוי תב"ע

קבל הצעת מחיר
השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

שינוי תב"ע

תב"ע הינה תכנית המגדירה באופן מפורט מה ייעוד הקרקע על הגוש או החלקה שאנחנו מתעניינים לרכוש, רכשנו ובכלל לדעת ייעודן של קרקעות ברחבי הארץ. התכנית מאפשרת לנו לקבל מידע באם הקרקע שברשותנו ישולה לשרת אותנו לצרכי תעשיה, מגורים או חקלאות למשל. כאשר אנחנו בעלי קרקע ואנחנו רוצים לבנות על שטחה עלינו קודם כל לבדוק מול התכניות העירוניות האם השטח מיועד לסוג המבנה שאנחנו רוצים לבנות באם לא עלינו לבקש שינוי תב"ע. שינוי בתכנית עלול לקחת זמן רב ותלוי בהרבה מאוד משתנים והחשוב מכולם זה המענה לשאלה, מה אנחנו מבקשים לבנות על השטח, ולאיזה ייעוד אנחנו רוצים לשנות.

תהליך לשינוי תב"ע

תהליך לשינוי תב"ע עלול להיות ארוך ומורכב. הרשויות לא מעודדות שינויים בתבעות ולכן לעיתים יציבו דרישות ובקשות רבות. בנוסף, חשוב לדעת שישנן תכניות ששינוי התב"ע לא מתאפשר למשך שנים רבות אם בכלל. לפני שמתחילים בתהליך הארוך והמסועף הזה חשוב לבחון את האפשרויות שעומדות לפניכם לפני שתתחילו לשלם לגורמים שונים שיעשו עבודות שונות עבורכם כשלמעשה דבר עוד לא אושר על ידי הרשות המקומית או המחוזית. לכן, ראשית פנו לעירייה שלכם או לרשות המקומית המטפלת באזורכם ובקשו מהם את כל המידע על השטח ומה האפשרויות לפני שאתם מתחילים באי אלו תכנונים על השטח.

הגשת שינוי תב"ע

כדי להגיש שינוי תב"ע רצוי שתהיו מלווים באנשי מקצוע מוכרים על מנת שהתהליך עבור בצורה חלקה ככל הניתן. אנחנו שומעים בעיתונות על הפשרת שטחים, על שינויי תב"ע במקומות רבים אך לא בכל מצב העיריות מאשרות שינוי תב"ע. תכנית בניין עירונית הינה תכנית מורכבת שמטרתה לעשות סדר בתכנון העיר ועל כן לא תמיד פשוט לשנותה.
בין לקוחותינו
חברות ויזמים
לקוחות מוסדיים
תעשייה ומסחר
chevron-left
chevron-right
chevron-left
chevron-right
chevron-left
chevron-right
רשימת הפרויקטים שלנו

שינוי תב"ע – שאלות ותשובות

מה זה שינוי תב"ע?

לפני שנכנסים לתהליך ארוך ומורכב ורצים לשנות תב"ע חשוב להבין מהי אותה תב"ע. תב"ע זו תכנית בניין ערים. ניתן לראות את תכניות התב"ע ברמה העירונית, המחוזית ואפילו הארצית. זו למעשה תכנית שבה כל רשות ורשות כל עירייה ועירייה יכולות לדעת איזה אזור בעיר מיועד לאיזו מטרה. חלוקת האזורים בעיר למשל מאפשרת למחלקת ההנדסה בה לעשות החלטות חשוב בתכנון העיר, להציע שטחים לבנייה תעשייתית או למגורים כמו הקצאת שטח לטובת בנייה שכונה חדשה בעיר. עם חושבים על זה לרגע, בישראל עד שנות ה 90 היו פרדסים רבים באזור השרון והמרכז, למשל היום לא נותר מהם זכר וזאת משום שעיריות רבות באזור אפשרו לשינויי תב"עות וכל חקלאי שגידל עצי הדר למשל יכול היה לשנות את ייעוד הקרקע ולאפשר ליזמים לקנות את השטח למטרת בנייה. כדי להחליט על איזו בנייה תתאפשר על השטח, היו אנשי העירייה צריכים לפתוח תכניות תב"ע כדי לבחון את האפשרות השונות שעומדות לפניהם כך למשל ניתן לראות אזורי תעשייה חדשים לצד הישנים ושכונות ירוקות חדשות שנבנות לצד שכונות וותיקות בערים שונות בארץ.

ישנם תהליכים לשינוי תב"ע פשוטים יותר וישנם מורכבים וארוכים שיכולים אפילו להגיע למספר שנים של התדיינות בוועדות חריגה רבות בעיריות השונות ולכן אם התחלתם בתהליך שינוי תב"ע או שאתם שוקלים את האפשרות לשינוייה, רצוי לגשת לכל התהליך הזה עם אנשי מקצוע שילוו אתכם לאורך הדרך מול הבירוקרטיה וההתמודדות עם הרשויות השונות.

מתי צריך להזמין שינוי תב"ע?

שינוי תב"ע הוא אחד השלבים הראשונים והמקדימים ביותר כשחושבים להיכנס לתהליך בנייה. ראשית יש לקבל את התכנית העדכנית ביותר ולהבין את סעיפיה, לקרוא את תיק המידע על השטח ולהבין את תכולתו. רק כאשר מבינים בדיוק מה כל דבר ודבר בתכנית ובתיאור המילולי אומרים ניתן לבחון האם אתם בכלל זקוקים לשינוי תב"ע. ישנם מקרים שכלל לא נידרש לשנות את התב"ע אם אתם למעשה מתכננים לבנות על פי התכנית העירונית הקיימת. במידה ואתם רוצים לבנות מבנה שאינו עומד בקריטריונים של תכנית התב"ע רצוי לפנות לגורמים מקצועיים שילוו אתכם לאורך התהליך.

אם נמצא כי אתם צריכים שינוי תב"ע כדי לבנות את חלומכם, חשוב לעשות זאת מוקדם ככל הניתן. אישור שינוי התב"ע הוא תנאי הכרחי כדי להתחיל את יתר השלבים בתכנון הפרויקט שלכם ולפני שתקבלו את האישור על כך לא תוכלו להתחיל לתכנן את המבנה עצמו ולבקש היתר בניה על כך. היות ושינויי תב"עות יכולים להיות מהירים אך חלקם יכולים להמשך שנים רבות רצוי להתחיל בתהליך מבעוד מועד.

אנחנו בדרך ארץ הנדסה מלווים את לקוחותינו לשינוי תב"ע בפריסה ארצית. אנחנו בוחנים את התיק לפני שיוצאים לדרך, סוקרים את האפשרויות השונות ומלווים אתכם צעד אחר צעד בתהליך המורכב והארוך.

כמה משלמים על שינוי תב"ע?

צריך לקחת בחשבון כי שינוי תב"ע זהו תהליך המצריך מכם מספר דברים. ראשית פתיחת התיק והגשת בקשת השינוי תעלה לכם בתשלום אגרות. בנוסף, רצוי לפנות לגורם מקצועי שילווה אתכם בתהליך על מנת שתוכלו לקבל את האישור שאתם מעוניינים לקבלו. תמיד תזכרו שישנם קרקעות שהתהליך עלול לקחת מספר שנים ואולי אפילו לא יתאפשר לשנות את ייעוד הקרקע. לכן גורם מקצועי יוכל להסביר על התהליך ולבחון את ייתכנות הדברים מול הרשויות המקומיות או המחוזיות.

מעבר לתשלום עבור ליווי התהליך והעברת המידע לעירייה, יהיה עליכם לעשות מספר צעדים נוספים כדי לקבל את האישור, כמו לפרסם מודעה בעיתון, לתלות שלט על השטח באופן גלוי, הגשת תכניות לשינוי שאתם מבקשים ועוד.

מומלץ לבקש לפחות שלוש הצעות מחיר מחברות שונות על מנת לערוך השוואה ביניהן. בחנו בהצעת המחיר מה אתם מקבלים, האם זה כולל תכניות, האם המחיר כולל ליווי לפגישות בוועדה, האם כולל הדפסות וכן הלאה. רק לאחר שיש לכם את ההצעות מפורטות תכלו לערוך השוואה ביניהם בצורה אופטימלית.

מהם שלושת הדגשים החשובים לשינוי תב"ע?

ראשית, בדקו מהי הסיבה לשינוי התב"ע ואם יש סיכוי לקבלת האישור על כך מהעירייה. שינוי קווי בניין או הוספת חניה למשל יעבור בקלות רבה יותר מאשר שינוי ייעוד קרקע. כדי להתחיל את המסע מול הרשות מומלץ לפנות לגורם מוסמך ומקצועי שילווה אתכם לאורך כל הדרך.

שנית, קחו בחשבון שתהליך שינוי תב"ע הוא ארוך ומורכב שייקח פרק זמן לא מבוטל היות והעיריות השונות לא מעודדות שינויים רבים בתכניתם. אם אתם מעוניינים בשינוי תב"ע מכל סיבה שהיא, גורם מקצועי שילווה אתכם יפשט עבורכם את כל התהליך וצעד אחר צעד יסביר לכם מה עליכם לעשות.

שלישית, בשינוי תב"ע עליכם לעמוד מול לא מעט דרישות של העירייה כמו פרסום ושילוט, להגיש תכניות, להמתין לדעות נגד (אם יש מתנגדים לבניה) ועוד. רק לאחר שינוי הב"ע תוכלו לקבל היתר בניה ולהתחיל בעבודות הבניה.

דרך ארץ הנדסה הינה חברה מנוסה ומוכרת ברשויות השונות שמלווה את לקוחותיה לשינויי תב"עות ותכנון הנדסה בהצלחה. אנחנו מזמינים אתכם ליצור אתנו קשר או להשאיר פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם על מנת שגם אתם תוכלו לדעת את סיכוייכם לשינוי תב"ע ואיך לעבור את התהליך בנחת.

נשמח לעמוד לרשותך
לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000 
073-374-4468
השאירו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם

התקשרו

073-374-4468

כתבו לנו

[email protected]

הרוקמים 23

מרכז עזריאלי חולון

כל הזכויות שמורות לדרך ארץ הנדסה בע"מ שנת 2011 ©
envelopephone-handsetmap-markerlist linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram