לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
 054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000
073-374-4468

תיק שטח מציל חיים

תיק שטח הוא אוגדן של מסמכים שיש להגיש לאישור שירותי הכבאות וההצלה. התיק הוא כחלק בלתי נפרד מסדרה של מסמכים שונים ותכניות שונות שיש להגיש על מנת לקבל טופס 4. לא כל מבנה נדרש בהגשתו של תיק זה וישנה רשימה ארוכה של מבנים הנדרשים התיק שטח מאושר כמו מבני ציבור, מבנים מסחריים, מבני תעשייה ועוד רבים אחרים. המשיכו לקרוא מאמר זה כדי להבין האם ישנו סיכוי שגם הפרויקט שלכם מחויב בהגשת תיק שטח ומהן ההשלכות לגבי הנושא.

על פי חוק במדינת ישראל מבנים רבים נדרשים להעביר תיק שטח לאישור שירותי הכבאות וזאת על פי הוראת נציב 503. התיק נידרש במבנים הנמצאים בקטגוריית מבנים בעלי מוקד סיכון על שלוש הגדרות בסיסיות: ריבוי משתמשים, מורכבות המבנה ועל פי מספר המתקנים הנמצאים במבנה. המטרה העיקרית של תיק שטח הוא לאפשר לכוחות כיבוי והצלה לדעת על המבנה את כל הנתונים ההכרחיים בכדי להגיש סיוע במקרי חירום.

מה נמצא בתיק שטח?

תיק השטח הוא למעשה אוסף חומרים, מסמכים ותכניות שמאפשרות לכבאים ואנשי צוות ההצלה להתמצא בשטח בקלות רבה יותר כשהם נקראים לאזור וגם דף קשר ובו נמצאים אנשי מפתח שיכולים לסייע ותת מענה בשעת חירום. בתיק ימצאו תכניות שונות, מיקומים של אלמנטים המסייעים בכיסוי שריפות כמו מטפים, מערכות מיגון וכדו’, היכן ממוקמים פתחי המילוט על מנת לכוון את האנשים הנמצאים במבנה בשעת שריפה או אירוע אחר בדרך הקצרה ביותר, היכן נמצאות דלתות החירום ועוד. מבנים מסוימים גם יידרש אישור של משטרת ישראל על תיק השטח וזה בהתאם לסוגו, שימושו ולדרישות האזוריות.

תיק שטח מציל חיים

תיק שטח מציל חיים

אין אף אחד שיכול לצפות את העתיד אך ניתן בהחלט להתכונן לאירועים מסוגים שונים ש’נוחתים’ עלינו ללא כל התראה מראש. שריפות, אירועי פח”ע, רעידות אדמה ועוד אירועים שאנחנו מכירים מקרוב במדינתנו. בזכות תיק שטח מעודכן ומאושר לא פעם ניצלו חייהם של אזרחים רבים בשעת אמת. התיק שעובר את אישורם של הגורמים הרלוונטיים בזמן הבנייה ומוגש ומאוחסן בצורה זמינה הם אלו הפעולות שמאפשרות ניהול מהיר ויעיל של כוחות ההצלה באירוע.

המקומות שחייבים באישור תיק שטח ואחסונו במקום שמור אך זמין הם: בתי אבות ודיור מוגן, בתי חולים ומוסדות רפואיים, אולמות אירועים, בתי מלון, קניונים, בתי קולנוע, אצטדיונים ואולמות ספורט, בנקים (בעלי 2 קומות ויותר), פנימיות, כפרי נוער, אכסניות, מבני תעשייה, בתי מסחר, מפעלים (על פי דרישה), אולמות כנסים, תיאטראות, אוניברסיטאות, מכללות, מבני משרדים (בעלי 4 קומות ויותר), מוזאונים, מרכזים מסחריים, תחנה מרכזית לאוטובוסים תחנות רכבת וכל מבנה אחר שימצא לנכון על פי דרישות שירותי הכבאות לתיק שטח.

הגשת תיק שטח לרשויות המקומיות

הרכבתו של תיק שטח היא משימה בעלת חשיבות רבה ויש לבצעה בצורה מסודרת וקפדנית. את התיק מגיש מהנדס או יועץ בטיחות שמכיר את הפרויקט על מנת שהנגיש את כל המסמכים הנדרשים. ישנם לא מעט גופים שצריך את אישורם טרם עריכת תיק השטח ולכן מומלץ לפנות ליועץ בטיחות עוד בשלבים המוקדמים של הפרויקט. בעניין הבירוקרטי, הרשויות המקומיות אינן מקלות ראש בעניין החומר הנמצא בתיק השטח ולכן יש להיערך לכך בהתאם על מנת שהמבנה יתחיל בפעילות ללא עיכובים בין אם מדובר בפתיחת קניון או מפעל ייצור כשהמבנה עומד שומם אתם מפסידים כסף לחינם. אם גם אתם נדרשתם להגיש תיק שטח, התקשרו עכשיו או השאירו פרטים על מנת שנציג יחזור אליכם בהקדם כדי להתחיל ולקדם את הפרויקט שלכם לקראת תיק שטח חתום ומאושר על ידי הגורמים הרלוונטיים.

התקשרו

073-374-4468

כתבו לנו

[email protected]

הרוקמים 23

מרכז עזריאלי חולון

כל הזכויות שמורות לדרך ארץ הנדסה בע"מ שנת 2011 ©
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram