לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
 054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000
073-374-4468

מי הוא הידרולוג מומחה?

 הידרולוג מומחה בודק, חוקר ומנתח, מים על פני הקרקע, מים מתחת לפני הקרקע, מים במעמקים ומים המובלים במתקנים סגורים כגון צינורות.

הידרולוג הוא למעשה מדען מים כאשר פירוש המילה הידרו הוא מים ולוגיה היא תורה = הידרולוגיה – תורת המים.

הידרולוג מומחה

הידרולוג הוא מדען העוסק באוקיינוגרפיה, מדע הנוגע למים שאינם מצויים באוקיינוסים. תחומי עבודתו נוגעים למי תהום, משאבי מים שעל פני היבשה, נהרות, נחלים, אגמים, מי שיטפונות, מי ניקוז, נגר עילי, תעלות, מים ממוחזרים ועוד. תחום מאתגר שהידרולוג עוסק בו הוא תחום מי התהום, משום שאלה נסתרים מהעין, קשה לתצפת בהם, למדוד את תנועתם ולבקר אותם.

הידרולוג מתכנן ומיישם פעילויות מדע והנדסה, בנגר, בניקוז עילי, בהידרו- גיאולוגיה, בהידרומטריה, בהידרודינמיקה, בהידרוטכניקה, הידרוליקה, הידרולוגיה הנדסית, בהנדסה חקלאית, בהנדסת מים, בתיעול וגישור, בקידוח ושאיבה, במעבירים, במובילים, בספיקה, בשיטפונות, בהסדרה ובשיקום נחלים, בהסדרה, בחילחול, בהשבה, בהחדרה, בניצול, בהשבה, במניעת סחף ועוד.

הידרולוג מסתייע ברשות המים בנושאי רגולציה, מחקר ופיקוח הידרולוגי.

ואז נשאלת השאלה, לאיזה צורך דרוש לנו הידרולוג? מה הוא בודק, חוקר ומתכנן? התחומים הם רבים, היחסים בין גשם לנגר, חקר נחלי האיתן, חקר שיטפונות בנחלי אכזב, חקר מעיינות, ניהול נגר עירוני, חקר יחסי נגר – חילחול השבת מי נגר הנובעים מהגשם ונטמעים במי התהום, החדרת מי נגר, ניהול גופי מים טבעיים, זיהוי ואיפיון מקורות מים, השפעת גופי מים על הסביבה, תנועת מים בצינורות ועוד.

ומה נושאים רבים כל כך בהם מתמחה ההידרולוג נוגעים לנו? ראשית, כדי ליזום פרויקט בניה ירוקה, דרושה לנו חוות הדעת המקצועית של ההידרולוג, המתבססת על סקר מפורט שבוצע בסביבה, במיזמים המצויים בה וגם בשטחים הפתוחים באזור. שנית, חוות דעתו של ההידרולוג נדרשת לכל פרויקט בו מתרחשת זרימת מים מאחר והמים הם משאב לאומי שיש לנהל, לשמר ולהשיבם לתהום.

הידרולוג מעניק לאדריכלים, למתכננים, למהנדסים וליזמים וגם לרשויות המקומיות ולתעשייה, את הייעוץ הנדרשלהקמת פרויקטים, לגבי היבטי השפעת המים המצויים מעל פני הקרקע ובמעמקי הקרקע.

הידרולוג נדרש לנו גם לאור הבניה המואצת, הן במרחבים הכפריים והן בישובים עירוניים. אם נסקור את הסביבות הכפריות, נבחין בהיעלמות מטעי זיתים והדרים רבים ובהופעת מבני מגורים ותעשיה חדשים. אלה משפיעים על ספיגת מי הגשמים למעמקי הקרקע משום הקטנה משמעותית של השטחים הפנויים.

בסביבה העירונית, כמעט כל מגרש פנוי נכבש לצורך בניה והמצאת פרויקט תמ”א כזה או אחר, מוסיפה כמות משמעותית של דיירים וכך משתנים תנאי זרימת וקליטת המים באזור.

הידרולוג יצפה בסביבה כזאת השלכות משמעותיות על מי הנגר ועל ההשפעה על זרימתם וקליטתם באזור ציבורי ופרטי. הידרולוג יסביר לנו שהבניה המואצת מצמצמת למידה מזערית את השטחים הפתוחים. מצב זה דורש ניהול מקצועי, יעיל ומושכל, של מי הנגר כדי למנוע זרימה של עודפים לים או לנחלים ולמנוע הצפות.

הידרולוג שילווה בנית פרויקט מגורים פרטי, משרדים, מסחר או תעשיה, ינהל מקצועית את מי הנגר שיצטברו על משטחי הבטון והריצוף ויצרו הצפה ובריחה אל הים. התכנון הנכון יאט את החדרת מי הנגר לתהום, בהתאם לסוג הקרקע וכך ימתן את רמת ההצפות.

הידרולוג יכין גם מסמך סביבתי הידרולוגי. מסמך כזה יידרש במיוחד בעת תכנון הקמת מפעלים כימיים ותעשייתיים ותחנות דלק, המשתמשים בחומרים מסוכנים. המסמך יאפיין את רמת החלחול של מזהמים לקרקע בסביבת הפרויקט, את רגישות הקרקע לזיהום מי התהום והדרכת אנשי הבידוד לגבי האמצעים המבודדים הנדרשים לפרויקט.

התקשרו

073-374-4468

כתבו לנו

[email protected]

הרוקמים 23

מרכז עזריאלי חולון

כל הזכויות שמורות לדרך ארץ הנדסה בע"מ שנת 2011 ©
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram