לשיחת ייעוץ עם המומחים שלנו חייגו עכשיו:
 054-569-5559 | 053-606-6000 | 073-374-4468
054-569-5559
053-606-6000
073-374-4468

הידרולוגיה

מהי הידרולוגיה והאם אני צריך הידרולוג?

תחום ההידרולוגיה למעשה הוא כל מה שקשור למשאבי המים לא כולל מי אוקיינוס או אטמוספירה. כחלק בלתי נפרד מהידרולוגיה ישנה התייחסות למאגרי מים טבעיים מעל פני האדמה ומתחת. תכנון הידרולוגי נכון וטוב או חלילה לקוי ומשובש יכול להשפיע על חיינו רבות ולגרום למבנים שונים ברחבי הארץ והעולם להיות מבנים איתנים וראויים לאורך עשרות שנים ובמקרה ההפוך להפוך חלילה במבנה חדש לגמרי נזק משמעותי הן מבחינת חוזקו והן מבחינת עלויות התיקון. הרי תמיד טוב להתכונן מראש ולבצע את העבודה הנדרשת על הצד הטוב ביותר מאשר להתחרט על כך ולהתחיל בעבודות שיפוצים שלעולם לא ניתן לכמת את גודלן ועלויותיהן לפני שמבינים במדויק היכן הבעיה.

חקר הידרולוגיה נדרש בכל רשות ובכל עיר, ערים בהן עובר נחל, ערים בעלות מאגרי מי תהום וכן הלאה נעזרות במומחה הידרולוגיה על מנת שזה יספק להן פתרונות ותחזיות עתידיות בעונות השונות. בנוסף לרשויות המקומיות והעיריות השונות ברחבי הארץ ישנם יזמים, קבלנים ומתכננים שונים הנעזרים במומחה הידרולוגיה על בסיס קבוע וזאת על מנת להבטיח כי התכנון של המבנה העתיד להיבנות נמצא על קרקע יציבה ובעלת שיפועים נכונים כדי שמאגרי מים שעלולים להתנקז בסביבת הבניין לא יהיו שם וחלילה לא יגרמו לנזק רב בבניין החדש.

הידרולוגיה

מה תפקידו של מומחה הידרולוגיה?

ישנם תחומים רבים בהם נדרשת התערבותו של מומחה הידרולוגיה, וניתן לומר שכמעט בכל פרויקט נדרש סיוע וליווי של הידרולוג. ראשית עליו לבחון את הנתונים הרטובים כגון, כמות המשקעים, מי תהום, סוג הקרקע ועוד. כל אלו מאפשרים להידרולוג מחקר מעמיק כשבסופו הוא יכול להמליץ ולספק פתרונות מעשיים כדי שפרויקט הבנייה שלכם יעבור את הבירוקרטיה הנוקשה ולשמור על המבנה לאורך שנים רבות ללא חשש מהצפות או שיטפונות.

בצוע חקר מעמיק – אחד הנתונים החשובים ביותר להצלחת פרויקט הוא הבנה מעמיקה של פני השטח, של משקעי נגר עילי, היכן מי תהום נמצאים בקרבת השטח ועוד. כל אלו מסמכים שעל ההידרולוג לספק לרשויות המקומיות על מנת שיהיה ניתן לחשב ולהתקדם לשלבי התכנון.

תכניות ומתן פתרונות – חלק בלתי נפרד מתפקידו של מומחה הידרולוגיה מקצועי הוא לספק ללקוחותיו את המענה היעיל ביותר והטוב ביותר על מנת שהתכנון יבוצע כהלכה ובסופו של דבר יינתנו האישורים לקבלת טופס 4. התהליך הינו ארוך ומורכב ועל ההידרולוג להמציא מסמכים שונים ורבים, להציג בפני הרשויות תכניות המחזקות את טענותיו ופתרונותיו. היום עם צמיחת הבנייה העירונית אנחנו מקבלים יותר שטחים בנויים בין אם לצורכי מגורים ובין אם לצורכי מסחר ותעשייה והקרקעות הטבעיות והפתוחות הולכות ומצטמצמות. המדרכות, הכבישים והמסלולים השונים הנבנים בסביבתנו משפיעים בהכרח על ניקוז מי נגר עילי. לכן בכל פרויקט ללא קשר לגודלו חשוב לתת מענה טוב ויעיל כדי למנוע הצפות, שיטפונות ואיבוד מים לאוקיינוסים.

למעשה ניתן לומר כי בכל תכנון בנייה חדשה יש צורך במומחה הידרולוגיה שילווה את הפרויקט לכל אורכו. בשלבים הראשונים של תכנון הפרויקט על ההידרולוג לאסוף מידע הן על הקרקע המדוברת והן על נתוני המים העיליים והתת קרקעיים בסביבתה. בנוסף, עליו לייעץ ולספק פתרונות עוד בשלבי התכנון על מנת שעבודות הבניה לא יתקלו בתרחישים שיעצרו את העבודה ולמעשה כבר בשלבי התכנון הוא יוכל לספקם לאדריכל המתכנן פתרונות שימנעו מכך לקרות. במהלך בניית המבנה ההידרולוג מלווה את תהליך הבניה ומבצע ביקורות על מנת לוודא כי כל התכנון שהוגש לרשויות אכן מבוצע בשטח וכך אם מתגלות בעיות בשעת ביצוע ניתן לתת להן מענה מהיר וישים.

התקשרו

073-374-4468

כתבו לנו

[email protected]

הרוקמים 23

מרכז עזריאלי חולון

כל הזכויות שמורות לדרך ארץ הנדסה בע"מ שנת 2011 ©
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram